| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 1b3db48db7afc3fe17440af28cdeac67a0d048f1 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T18:03:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T18:08:47.218714475Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251223.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251223.21/0 |
| upload-time | 2025-12-23T23:25:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.46GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.37GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.1M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.10M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.07M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 37.3M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.76M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.63M ±20% |
| [Geomean] | 9.31M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.16G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.31G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ±27% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.96M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| [Geomean] | 1.49M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 3.89M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.94M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 158M ±155% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.93M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 5.18M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 52.1M ±222% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.70M ±177% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 256M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 22.8M ±175% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.52M ±69% |
| [Geomean] | 40.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.13M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.15M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.12M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.42M ±29% |
| [Geomean] | 3.43M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ±27% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.08M ±95% |
| [Geomean] | 814k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |