| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 8ac4477d83672af8c3d39399685731ee6b81ce2f |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:44:00Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T17:50:43.407031465Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260108.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260108.37/0 |
| upload-time | 2026-01-08T23:29:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.15GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.38GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.12GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.24GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.95GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.79GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.44GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.49GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 68.1M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.08M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.93M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.0M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.1M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.68M ±27% |
| [Geomean] | 14.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.79G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.21G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.19G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.82G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±17% |
| [Geomean] | 2.20G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.2M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 243M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 17.6M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 199M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.01M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 17.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 408M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 147M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.02M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 393M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 263M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.00M ± 2% |
| [Geomean] | 68.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.63M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.03M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.35M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.61M ±16% |
| [Geomean] | 3.61M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.06G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.19G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.74G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±17% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 492k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.74M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 740k ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.58M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 744k ±21% |
| [Geomean] | 1.11M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |