| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6b2505c79cb3838c6e27cf47ac09980fe51c83c2 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:59Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T18:05:14.625492042Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260108.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260108.38/0 |
| upload-time | 2026-01-08T23:38:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.78GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.32GB ±26% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ±34% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.79GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.04GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.18GB ±25% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 240M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 242M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0M ±63% |
| [Geomean] | 97.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.40G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 752M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.11G ±77% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 7% |
| [Geomean] | 45.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.5M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.7M ±55% |
| [Geomean] | 222M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.43G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.50G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 109M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.83G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 146M ±54% |
| [Geomean] | 864M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.58M ±149% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.2M ±80% |
| [Geomean] | 38.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 739M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±74% |
| [Geomean] | 3.37G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.63M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 208M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 208M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.1M ±69% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.1M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 121M ±65% |
| [Geomean] | 301M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |