| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8ac4477d83672af8c3d39399685731ee6b81ce2f |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:44:00Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T17:51:17.989442269Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260109.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.1/0 |
| upload-time | 2026-01-09T00:36:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.5µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.67GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.80GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 280M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 430M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 553M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±15% |
| [Geomean] | 405M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.58G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.97G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4G ±11% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±45% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 795M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 799M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 988M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 408M ±22% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.99G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.36G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80G ±80% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 1% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 686k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.0k ± 1% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 5% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.8G ±53% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 118M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±50% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±17% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.42G ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 876M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±153% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| [Geomean] | 719k |