| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 63a1b82d1e68ddd87652467303901593efe0ff11 |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b2abaab3fc24262d6161a03f0e958a8f8c699053 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T22:03:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T03:38:08.820839396Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.54 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.54/0 |
| upload-time | 2026-01-29T09:08:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.52GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.9M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.03M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.31M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.1M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.48M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.79M ±25% |
| [Geomean] | 11.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.31G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.22G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.40G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.36G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.20G ±14% |
| [Geomean] | 2.07G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.95M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.96M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.35M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.85M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 71.3M ±218% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.59M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.45M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 69.2M ±227% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.46M ± 2% |
| [Geomean] | 8.57M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 103M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 18.4M ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 95.3M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 22.3M ±220% |
| [Geomean] | 78.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.40M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.41M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.58M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.76M ±47% |
| [Geomean] | 3.77M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.28G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.22G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.33G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.20G ±14% |
| [Geomean] | 1.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 633k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.15M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 640k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 850k ±53% |
| [Geomean] | 793k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |