| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 63a1b82d1e68ddd87652467303901593efe0ff11 |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5f07b226f9aa185aca4b88a9ae58456d7800fc06 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T22:03:19Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T03:49:08.64133807Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.58 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.58/0 |
| upload-time | 2026-01-29T09:48:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.28GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.15GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.33GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.02GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.44GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.20GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.09GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.69GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.38GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.53GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.5M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.9M ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.15M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.8M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.0M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.40M ±39% |
| [Geomean] | 16.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.42G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52G ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.46G ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.57G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.39G ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±30% |
| [Geomean] | 2.22G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.74M ± 3% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 159M ±143% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 59.1M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 201M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 43.8M ±283% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 27.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 306M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 201M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.85M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 422M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 179M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.79M ± 3% |
| [Geomean] | 63.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.46M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.00M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.38M ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.48M ±28% |
| [Geomean] | 3.57M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.44G ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47G ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33G ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.31G ±31% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 589k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 488k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.02M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 750k ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.00M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 712k ±12% |
| [Geomean] | 1.21M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |