| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 63a1b82d1e68ddd87652467303901593efe0ff11 |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | b2abaab3fc24262d6161a03f0e958a8f8c699053 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T22:03:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T04:11:07.25208868Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.60 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.60/0 |
| upload-time | 2026-01-29T10:10:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.13GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.38GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.23GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.11GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.21GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.40GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.8M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.3M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.93M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 65.1M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.0M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.87M ±35% |
| [Geomean] | 16.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.73G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40G ±179% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.69G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.04G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.37G ±22% |
| [Geomean] | 2.39G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 153M ±207% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.1M ±298% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 196M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 32.2M ±291% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 20.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 389M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 166M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.34M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 420M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 197M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.30M ±12% |
| [Geomean] | 68.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 879k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.2k ± 1% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.90M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.25M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.19M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.71M ±19% |
| [Geomean] | 3.92M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27G ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.93G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.37G ±22% |
| [Geomean] | 1.49G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 640k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 498k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.44M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 860k ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.79M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 725k ±10% |
| [Geomean] | 1.13M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.67M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 876k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |