| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c2d04c09949c689cba848cdb71abe6ad039b22c5 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T22:03:25Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T03:30:41.974032131Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.61 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.61/0 |
| upload-time | 2026-01-29T10:19:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.7µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.49GB ±13% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.19GB ±10% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 285M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 281M ±13% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.20G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.98G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.93G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1G ±50% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 222M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±28% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 779M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 414M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±19% |
| [Geomean] | 713M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.52G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.92G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.46G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.53G ±72% |
| [Geomean] | 3.73G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 2% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.5G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±63% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±31% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 311M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 973M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.52G ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 831M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.40G ±82% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 718k |