| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6b1110a40f41e1f8bb092e2e5a50b17c58777079 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T22:03:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T04:37:07.495673796Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.64 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.64/0 |
| upload-time | 2026-01-29T11:25:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.76GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 273M ±10% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.02G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ±26% |
| [Geomean] | 11.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 396M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 226M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±41% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 993M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 423M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 386M ± 4% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.78G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.94G ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.92G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40G ±102% |
| [Geomean] | 3.54G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.7k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 4% |
| [Geomean] | 192M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.1G ±66% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±48% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 309M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 695M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 932M ±102% |
| [Geomean] | 857M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 719k |