| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 026fa9dc597ea8e5280d7531ce7f193ed157cad0 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T16:15:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T04:57:33.241571013Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.65 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.65/0 |
| upload-time | 2026-01-29T11:42:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.38GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.61GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.12GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 580M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 275M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±15% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.68G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.70G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ± 0% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 223M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ±34% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 396M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 820M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 421M ±20% |
| [Geomean] | 711M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.21G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.35G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38G ±170% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.46G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39G ±83% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 666k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 8% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.1G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.0G ±40% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 173M ±37% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 314M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ± 9% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 893M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±252% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 801M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98G ±143% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 711k |