| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 133b339ca546937919ee3a8027f15470ebeb88b9 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T16:13:28Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T05:02:11.769526073Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.66 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.66/0 |
| upload-time | 2026-01-29T11:47:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.78GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ±12% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.14GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 266M ± 9% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.0G ±83% |
| [Geomean] | 10.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 333M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 355M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±40% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 846M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 443M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 408M ±23% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.11G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.95G ±175% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.81G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.81G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22G ±75% |
| [Geomean] | 3.66G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 4% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 687k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 3% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7G ±69% |
| [Geomean] | 14.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 165M ±42% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 341M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±16% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 893M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 669M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.31G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.33G ±203% |
| [Geomean] | 1.01G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 716k |