| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3c924059e66427eface8d357adcf1566e3be847a |
| experiment-commit-time | 2026-01-29T06:44:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T06:48:56.830327228Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.68 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.68/0 |
| upload-time | 2026-01-29T12:05:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.46GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.6M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.12M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.51M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.5M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.56M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.98M ±20% |
| [Geomean] | 10.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.13G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.29G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.16G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.28G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±21% |
| [Geomean] | 1.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.63M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.16M ± 3% |
| [Geomean] | 1.61M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.31M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.23M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 122M ±113% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.28M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.26M ± 8% |
| [Geomean] | 9.60M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 253M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 91.6M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.8M ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 258M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 61.9M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 25.8M ±152% |
| [Geomean] | 72.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.14M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.36M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.35M ±28% |
| [Geomean] | 3.53M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.33G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.26G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.05G ±20% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.30M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 830k ±52% |
| [Geomean] | 789k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |