| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2bd7f15dd7423b6817939b199cd2c8032e3b79cc |
| experiment-commit-time | 2026-01-29T06:44:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T06:52:13.659103695Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.69 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.69/0 |
| upload-time | 2026-01-29T12:09:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.5M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.80M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.03M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.1M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.15M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.79M ±24% |
| [Geomean] | 9.82M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.22G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.25G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.19G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.22G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±17% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.51M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.07M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.52M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.07M ± 6% |
| [Geomean] | 1.56M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.4M ±236% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.16M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 71.3M ±229% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.19M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06M ± 2% |
| [Geomean] | 7.82M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 78.5M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 12.0M ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 248M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 43.8M ±226% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.91M ±24% |
| [Geomean] | 49.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.38M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.94M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.13M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.24M ±39% |
| [Geomean] | 3.41M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±16% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 822k ±119% |
| [Geomean] | 752k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |