| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 35c5deb1d43b245c19059d1532929ee087e44a84 |
| experiment-commit-time | 2026-01-30T16:06:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-30T16:13:25.45789244Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260130.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260130.43/0 |
| upload-time | 2026-01-30T21:50:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.31GB ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.92GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.82GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.86GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.64GB ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.81GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.7M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.5M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.68M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.7M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.8M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.50M ±22% |
| [Geomean] | 15.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.61G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.15G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.32G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.79G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.80G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.29G ±15% |
| [Geomean] | 2.44G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.73M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 149M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.5M ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 175M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 52.2M ±221% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 22.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 264M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 210M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.06M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 357M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 199M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.01M ± 5% |
| [Geomean] | 63.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.31M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.90M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.35M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.49M ±15% |
| [Geomean] | 4.21M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.01G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.32G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.60G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.29G ±15% |
| [Geomean] | 1.53G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 650k ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.92M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 750k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.23M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 750k ±33% |
| [Geomean] | 1.25M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 877k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |