| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f14d8975a21e24aa33e0b496e822fdcb285879b9 |
| experiment-commit-time | 2026-01-30T17:55:05Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-30T18:02:39.658203021Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260130.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260130.46/0 |
| upload-time | 2026-01-30T23:19:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.11GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.44GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.56GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.3M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.14M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.27M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 47.7M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.41M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.92M ± 8% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.28G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.29G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.10G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.22G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.32G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ± 9% |
| [Geomean] | 1.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.08M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.57M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.07M ± 6% |
| [Geomean] | 1.56M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 3.70M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.06M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.10M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05M ± 2% |
| [Geomean] | 5.68M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 31.2M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 17.2M ±230% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 253M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 82.9M ±224% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 19.6M ±157% |
| [Geomean] | 61.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.1k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.62M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.35M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.89M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.47M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.63M ±14% |
| [Geomean] | 3.58M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.24G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.10G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.29G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ± 9% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.05M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 967k ±86% |
| [Geomean] | 777k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |