| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | f14d8975a21e24aa33e0b496e822fdcb285879b9 |
| experiment-commit-time | 2026-01-30T17:55:05Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-30T18:03:06.259303969Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260130.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260130.48/0 |
| upload-time | 2026-01-30T23:41:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.16GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.38GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.00GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.32GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.98GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.91GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.24GB ±11% |
| [Geomean] | 4.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.55GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.69GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 51.4M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.7M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.86M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.8M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.7M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.70M ±26% |
| [Geomean] | 15.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.61G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.58G ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.91G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.67G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.34G ±31% |
| [Geomean] | 2.33G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 132M ±116% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 32.4M ±237% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 135M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 51.2M ±244% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 23.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 384M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 169M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.16M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 261M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 195M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.24M ±11% |
| [Geomean] | 62.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.72M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.72M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.35M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.82M ±36% |
| [Geomean] | 3.89M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.39G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.53G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.36G ±29% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 620k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 502k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.63M ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.74M ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 750k ±20% |
| [Geomean] | 1.44M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |