| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8ca47fab421e99306afb6f7a0941d85f579ae3c0 |
| experiment-commit-time | 2026-01-27T15:52:02Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-31T11:14:51.726129146Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260131.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260131.13/0 |
| upload-time | 2026-01-31T18:02:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.37GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.79GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ±13% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.08GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.95GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.15GB ±10% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 273M ± 1% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.84G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.8G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5G ±48% |
| [Geomean] | 10.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 223M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±19% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 384M ± 8% |
| [Geomean] | 692M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.40G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19G ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.46G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.53G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11G ±129% |
| [Geomean] | 3.49G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 665k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.2G ±65% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 196M ±19% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 321M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 321M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 326M ± 7% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 824M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 936M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.36G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 755M ±96% |
| [Geomean] | 943M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| [Geomean] | 719k |