| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 045fe9aa8c7e175b5894b6f0c85d76a1ec27a91c |
| experiment-commit-time | 2026-01-30T22:22:48Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-30T22:28:34.729079392Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260131.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260131.2/0 |
| upload-time | 2026-01-31T03:57:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09GB ±35% |
| [Geomean] | 3.52GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10GB ±31% |
| [Geomean] | 4.91GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.02GB ±13% |
| [Geomean] | 7.07GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.90M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 223M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.2M ±97% |
| [Geomean] | 79.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.14G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 220M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.49G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.01G ±179% |
| [Geomean] | 3.28G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 43.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.3M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.7M ±60% |
| [Geomean] | 186M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.27G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.18G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.61G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 131M ±55% |
| [Geomean] | 746M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 3% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 3% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.40M ±105% |
| [Geomean] | 25.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±168% |
| [Geomean] | 2.53G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 118M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.73M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 208M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 207M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.9M ±85% |
| [Geomean] | 79.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 443M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.7M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±65% |
| [Geomean] | 208M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |