| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 045fe9aa8c7e175b5894b6f0c85d76a1ec27a91c |
| experiment-commit-time | 2026-01-30T22:22:48Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-30T22:28:27.653559792Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260131.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260131.3/0 |
| upload-time | 2026-01-31T04:06:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.26GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.88GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.34GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.81GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.97GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 9.93GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.60GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 9.93GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.3M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.1M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.44M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 49.4M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 13.0M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.99M ±20% |
| [Geomean] | 15.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.80G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.46G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.48G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.13G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48G ±23% |
| [Geomean] | 2.41G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 19.9M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 192M ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 24.7M ±240% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 128M ±202% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.1M ±229% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 22.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 340M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 187M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.14M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 341M ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 204M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.02M ± 4% |
| [Geomean] | 64.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 879k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.1k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.53M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.90M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.36M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.98M ±25% |
| [Geomean] | 4.14M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.21G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.46G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.95G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.49G ±23% |
| [Geomean] | 1.51G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 496k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.02M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 738k ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.57M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 733k ±23% |
| [Geomean] | 1.29M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 27.9k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 876k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.67M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |