| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | acd65ebb13a11f1b070b63a66b35bb1b15934409 |
| experiment-commit-time | 2026-01-31T02:35:34Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-31T02:41:10.958559162Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260131.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260131.7/0 |
| upload-time | 2026-01-31T07:57:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.54GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.4M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.93M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.39M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.5M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.58M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.88M ±31% |
| [Geomean] | 10.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.03G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.17G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.97G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ±15% |
| [Geomean] | 1.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.05M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.50M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.06M ± 7% |
| [Geomean] | 1.55M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.6M ±160% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.08M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 90.2M ±151% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.06M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02M ± 4% |
| [Geomean] | 8.30M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 247M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 45.8M ±248% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 12.6M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 30.2M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 9.63M ±128% |
| [Geomean] | 46.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.18M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.76M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.62M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.80M ±45% |
| [Geomean] | 3.58M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.38G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ±13% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 900k ±144% |
| [Geomean] | 771k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |