| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d99be5c44449a3a40a62942272e99642962a37d9 |
| experiment-commit-time | 2026-02-02T09:42:56Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-02T09:49:02.681138955Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260202.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260202.1/0 |
| upload-time | 2026-02-02T15:07:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.45GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 0% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.35GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.5M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.83M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.08M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.8M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.15M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.45M ±10% |
| [Geomean] | 9.33M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.89G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.10G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.21G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.15G ±16% |
| [Geomean] | 1.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.88M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.88M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.78M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.12M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.55M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.43M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.01M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.40M ± 0% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 92.0M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 12.6M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 52.7M ±203% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 13.4M ±120% |
| [Geomean] | 59.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.19M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.81M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.56M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.99M ±10% |
| [Geomean] | 3.62M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.36G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.15G ±11% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 622k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.98M ±203% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.07M ±31% |
| [Geomean] | 942k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |