| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 045d1270a7c299c6e40cccf3776860749abfe18e |
| experiment-commit-time | 2026-02-04T19:54:32Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T18:20:48.638460576Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260205.54 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260205.54/0 |
| upload-time | 2026-02-05T23:58:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.46GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.99GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.82GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.02GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.77GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.20GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.65GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 48.0M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.6M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.41M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 48.1M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.3M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.23M ±38% |
| [Geomean] | 14.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.50G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.47G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.32G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.37G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.02G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.42G ±42% |
| [Geomean] | 2.34G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.7M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 126M ±153% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 21.4M ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 114M ±113% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 24.1M ±282% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 18.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 336M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 202M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.00M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 254M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 252M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.22M ±18% |
| [Geomean] | 64.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.71M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.54M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.64M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.99M ±35% |
| [Geomean] | 4.17M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.65G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.31G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.89G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.44G ±40% |
| [Geomean] | 1.56G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 650k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.05M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 700k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.97M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 725k ±10% |
| [Geomean] | 1.20M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 27.9k ± 1% |
| [Geomean] | 20.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 878k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.21M |