| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | cd92bae42f78b4ea69ef39d7827fc827230ce0f3 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:18Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T22:55:21.867320485Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.11/0 |
| upload-time | 2026-02-06T05:39:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.48GB ±10% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.88GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.22GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 427M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 277M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±14% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.43G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.2G ±79% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±34% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 775M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 419M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 820M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 440M ±18% |
| [Geomean] | 716M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.64G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.03G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48G ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.19G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.62G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02G ±87% |
| [Geomean] | 3.57G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.8G ±74% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 170M ±33% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ± 9% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 715M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 969M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.00G ±142% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 717k |