| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d4febb45179fa99ee1d5783bcb693ed7ba14115c |
| experiment-commit-time | 2026-02-06T01:05:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T01:18:28.35316093Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.13/0 |
| upload-time | 2026-02-06T06:35:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.12GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.13GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.7M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.04M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.21M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.9M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.26M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.83M ±28% |
| [Geomean] | 10.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.18G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.19G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 8% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.63M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.16M ± 3% |
| [Geomean] | 1.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.25M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.17M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.1M ±150% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.24M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.15M ± 8% |
| [Geomean] | 9.04M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 247M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.35M ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 15.9M ±177% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 246M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 53.4M ±198% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 21.4M ±164% |
| [Geomean] | 43.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.17M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.98M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.09M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.48M ±40% |
| [Geomean] | 3.41M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48M ±157% |
| [Geomean] | 872k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |