| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | d4febb45179fa99ee1d5783bcb693ed7ba14115c |
| experiment-commit-time | 2026-02-06T01:05:55Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T01:38:56.928037107Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.15/0 |
| upload-time | 2026-02-06T07:17:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.25GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.14GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.31GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.32GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.26GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.64GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.49GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.54GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.9M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.3M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.50M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.0M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.8M ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.50M ±31% |
| [Geomean] | 14.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.21G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.57G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.32G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.34G ±31% |
| [Geomean] | 2.13G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 198M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.3M ±254% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 179M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 13.4M ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 17.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 398M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 199M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.13M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 353M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 168M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.50M ±51% |
| [Geomean] | 66.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.67M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.44M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.08M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.43M ±17% |
| [Geomean] | 3.40M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.20G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.33G ±31% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 622k ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 496k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.79M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 712k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.80M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 738k ±22% |
| [Geomean] | 1.14M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |