| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 934a79ff2f25292798a5a0469fc8b4bddb6dcee7 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:24Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T03:38:51.572742081Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.17/0 |
| upload-time | 2026-02-06T08:56:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.00GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.41GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.71GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.21M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.93M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.1M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.73M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.91M ±29% |
| [Geomean] | 9.60M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.20G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.32G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.22G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.32G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.18G ±20% |
| [Geomean] | 1.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.44M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.86M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.87M ± 7% |
| [Geomean] | 1.46M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 121M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.96M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.86M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 7.60M ±396% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.07M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 5.59M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 254M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 34.0M ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 17.0M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 86.9M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.26M ±39% |
| [Geomean] | 52.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.36M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.69M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.50M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.03M ±33% |
| [Geomean] | 3.64M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.27G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.32G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.18G ±19% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47M ±159% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01M ±78% |
| [Geomean] | 855k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |