| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cd92bae42f78b4ea69ef39d7827fc827230ce0f3 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:18Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T05:00:49.73272651Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.18/0 |
| upload-time | 2026-02-06T10:37:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 41.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.99GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±28% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.01GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.89GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.85GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.52GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.96GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.56GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 242M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 261M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.9M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 244M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 255M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.8M ±68% |
| [Geomean] | 123M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.46G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.36G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.36G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.3G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.51G ±24% |
| [Geomean] | 4.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 208M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.77M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 204M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75M ±13% |
| [Geomean] | 45.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 121M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 391M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 129M ±19% |
| [Geomean] | 268M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.53G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.21G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.97G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±14% |
| [Geomean] | 1.19G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.10k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 718k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 719k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.2k ± 1% |
| [Geomean] | 426k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.3M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.3M ±82% |
| [Geomean] | 58.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.34G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.51G ±24% |
| [Geomean] | 4.48G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 112M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.71M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 110M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 223M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±25% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.69G ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±20% |
| [Geomean] | 519M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 717k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 716k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.10M |