| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c34b99a5e20307a55a047543f6b48d8a28d830b5 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T19:50:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T19:57:23.116313161Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.2/0 |
| upload-time | 2026-02-06T01:34:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 41.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ±27% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.93GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.94GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.92GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.65GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 243M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 253M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 243M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 256M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.4M ±69% |
| [Geomean] | 127M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.97G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.58G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.84G ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.44G ±26% |
| [Geomean] | 5.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 207M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97M ±31% |
| [Geomean] | 46.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 384M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 141M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 379M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 125M ±58% |
| [Geomean] | 276M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.87G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.99G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.05G ±90% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.91G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±62% |
| [Geomean] | 1.19G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.11k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 717k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 720k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 2% |
| [Geomean] | 427k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.4M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.3M ±81% |
| [Geomean] | 61.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.59G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.40G ±77% |
| [Geomean] | 4.46G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.63M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 221M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 120M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 106M ±70% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.48G ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 209M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±223% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±23% |
| [Geomean] | 498M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.9k ± 1% |
| [Geomean] | 18.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 716k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 718k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.10M |