| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4ce2612f21d2c32fc8a6f7bbd2c6c6c5b807f4fe |
| experiment-commit-time | 2026-04-02T20:18:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-02T20:50:04.248751603Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260403.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260403.5/0 |
| upload-time | 2026-04-03T02:26:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.51GB ±33% |
| [Geomean] | 3.85GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.75GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.39GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.13GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.53GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 224M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.4M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3M ±14% |
| [Geomean] | 92.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.5G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.96G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±20% |
| [Geomean] | 4.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.34M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.45M ± 6% |
| [Geomean] | 40.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.8M ±22% |
| [Geomean] | 214M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.14G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 116M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.41G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.21G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 161M ±17% |
| [Geomean] | 884M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.49M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.4M ±10% |
| [Geomean] | 37.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.7G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.57G ±23% |
| [Geomean] | 4.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 80.3M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.27M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 189M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.0M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.2M ±31% |
| [Geomean] | 104M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.4M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 859M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 133M ±20% |
| [Geomean] | 323M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |