| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 16b01d5362794110376c23e83f386b9e413e2464 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T20:23:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-03T23:36:35.666477969Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.14/0 |
| upload-time | 2026-04-04T06:25:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.52GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ±15% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 276M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 268M ±18% |
| [Geomean] | 405M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.05G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.87G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.72G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4G ±14% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±39% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 393M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 795M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 973M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| [Geomean] | 677M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.52G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.25G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.92G ±116% |
| [Geomean] | 3.69G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 4% |
| [Geomean] | 192M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.40G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.5G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.7G ±20% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 148M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±43% |
| [Geomean] | 146M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 331M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 925M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20G ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 906M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±171% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 719k |