| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2a902c8a8a37935abc4adc93605276c9d2103e45 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T23:46:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T00:57:32.224171791Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.15/0 |
| upload-time | 2026-04-04T06:32:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±29% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16GB ±33% |
| [Geomean] | 5.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.04GB ±20% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.2M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8M ±61% |
| [Geomean] | 89.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.60G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 765M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±89% |
| [Geomean] | 4.21G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.71M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74M ± 5% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.1M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.9M ±55% |
| [Geomean] | 203M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.39G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.50G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 102M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.57G ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.67G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 128M ±54% |
| [Geomean] | 845M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.98M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.0M ±80% |
| [Geomean] | 33.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 761M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±89% |
| [Geomean] | 3.33G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 112M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.2M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.49M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.4M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.6M ±72% |
| [Geomean] | 94.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 673M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.2M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 830M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±68% |
| [Geomean] | 253M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |