| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 583ed06a2b82cf7437b37b2fc1fd2c772d7de420 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T20:23:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T01:39:13.680769475Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.16/0 |
| upload-time | 2026-04-04T07:18:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 40.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.82GB ± 7% |
| [Geomean] | 3.94GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.88GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.89GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.69GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.54GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.0M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 239M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 252M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.6M ±27% |
| [Geomean] | 115M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.39G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.0G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.43G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.74G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.63G ±24% |
| [Geomean] | 5.11G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 207M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.62M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.69M ± 8% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 376M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 389M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 117M ±21% |
| [Geomean] | 249M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.72G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ± 8% |
| [Geomean] | 1.09G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.18k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 736k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 732k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 431k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1M ±79% |
| [Geomean] | 52.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.5G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.43G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±20% |
| [Geomean] | 4.77G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 115M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.70M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 213M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 80.5M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 207M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.0M ±27% |
| [Geomean] | 136M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.36G ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 160M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±176% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 160M ±31% |
| [Geomean] | 439M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 735k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 730k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.11M |