| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f4b87f314dd7a890e9d3b42d7d6427cc7f51f9a2 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T21:44:10Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T02:19:24.32078662Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.17/0 |
| upload-time | 2026-04-04T07:38:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.29GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.0M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.14M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.86M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 20.7M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.20M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.84M ±59% |
| [Geomean] | 8.30M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 976M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.06G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±19% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.78M ± 7% |
| [Geomean] | 1.38M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.4M ±161% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.68M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 3.77M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.72M ±10% |
| [Geomean] | 4.50M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 233M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.23M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.20M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.14M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 10.6M ±196% |
| [Geomean] | 17.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.88M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.03M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.67M ±55% |
| [Geomean] | 3.13M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 973M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.08G ±43% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 522k ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 611k ±35% |
| [Geomean] | 531k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |