| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 081aa64e610b175e295159c2117f25ecf49953ed |
| experiment-commit-time | 2026-04-04T05:25:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T05:34:56.62868773Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.22/0 |
| upload-time | 2026-04-04T10:55:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26GB ± 7% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.6M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.54M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.14M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.7M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.69M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.48M ±23% |
| [Geomean] | 8.53M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.91G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 899M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.02G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 973M ±38% |
| [Geomean] | 1.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.05M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.37M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.33M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.04M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.37M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28M ± 5% |
| [Geomean] | 1.86M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 8.18M ±208% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.44M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.44M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 74.2M ±217% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.53M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.51M ± 5% |
| [Geomean] | 5.97M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.82M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.24M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.79M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.21M ±53% |
| [Geomean] | 19.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.70M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.07M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06M ±37% |
| [Geomean] | 2.96M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 886M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 966M ±39% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 570k ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 620k ±45% |
| [Geomean] | 569k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |