| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 081aa64e610b175e295159c2117f25ecf49953ed |
| experiment-commit-time | 2026-04-04T05:25:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T06:00:55.521426601Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.23/0 |
| upload-time | 2026-04-04T11:41:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.95GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.11GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.40GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.4M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.41M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.91M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.0M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.64M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.69M ± 5% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.56G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.50G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.19G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.77G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 830M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 3% |
| [Geomean] | 1.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.52M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 115M ±104% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.69M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 174M ±93% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.63M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 260M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 101M ±200% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.13M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 257M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 119M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.10M ±10% |
| [Geomean] | 48.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.69M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.06M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.31M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.39M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16M ±11% |
| [Geomean] | 3.17M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.45G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.22G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 796M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 3% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 856k ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 1.03M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |