| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5ecf12eedf00dec83cbfe29b1c5dc471e3fe5f94 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T17:10:24Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T09:29:22.676265191Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.32/0 |
| upload-time | 2026-04-04T15:10:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.98GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.36GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.20GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.95GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.22GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.5M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.22M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.73M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.0M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.97M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.82M ±16% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.85G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 796M ±204% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.11G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±22% |
| [Geomean] | 1.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.73M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 3% |
| [Geomean] | 3.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 128M ±91% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 155M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.74M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 250M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 91.4M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.99M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 262M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 122M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.96M ± 4% |
| [Geomean] | 47.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.29M ±171% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.67M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12M ±22% |
| [Geomean] | 3.01M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 772M ±213% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ±23% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.47M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 778k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 833k ±16% |
| [Geomean] | 1.07M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |