| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0a36b58888cc41b276362673f70be87efd7e55ad |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T20:21:37Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T09:46:12.481694466Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.33/0 |
| upload-time | 2026-04-04T15:21:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.09GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48GB ±33% |
| [Geomean] | 3.79GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.38GB ±37% |
| [Geomean] | 5.32GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.01GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.26GB ±22% |
| [Geomean] | 7.41GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.1M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9M ±69% |
| [Geomean] | 93.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.79G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02G ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.47G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22G ±86% |
| [Geomean] | 4.65G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.69M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75M ± 9% |
| [Geomean] | 42.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.8M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.2M ±64% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.51G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.64G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.91G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.73G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 138M ±59% |
| [Geomean] | 921M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.47M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.8M ±86% |
| [Geomean] | 37.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.00G ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.4G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22G ±87% |
| [Geomean] | 4.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 84.3M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.8M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1M ±81% |
| [Geomean] | 102M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.28G ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.7M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.30G ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±72% |
| [Geomean] | 355M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 759k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |