| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b9c77f8c00b09d3d17e603fa576e0148e501bd70 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T17:10:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T11:00:04.454391684Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.34/0 |
| upload-time | 2026-04-04T16:20:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.41GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 33.2M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.54M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.94M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.9M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.56M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.13M ±30% |
| [Geomean] | 8.52M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 868M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.16G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 891M ±42% |
| [Geomean] | 1.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.09M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.04M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.32M ± 5% |
| [Geomean] | 1.90M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 94.6M ±148% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.51M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.56M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.69M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.61M ± 6% |
| [Geomean] | 6.09M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.75M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 9.58M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.73M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 11.7M ±169% |
| [Geomean] | 23.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.79M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.66M ±47% |
| [Geomean] | 2.85M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 859M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 888M ±41% |
| [Geomean] | 995M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 620k ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 600k ±67% |
| [Geomean] | 584k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |