| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | b9c77f8c00b09d3d17e603fa576e0148e501bd70 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T17:10:16Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T11:44:48.328056785Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.35/0 |
| upload-time | 2026-04-04T17:28:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.00GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.9M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.10M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.87M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.4M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.19M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.76M ±11% |
| [Geomean] | 12.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.98G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.41G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.53G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.47G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 4% |
| [Geomean] | 2.11G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.3M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.87M ± 4% |
| [Geomean] | 3.74M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 193M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.69M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 150M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.88M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 264M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 126M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.34M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 355M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 145M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.37M ± 8% |
| [Geomean] | 56.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.81M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.96M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05M ± 5% |
| [Geomean] | 3.45M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 4% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.61M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.02M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±12% |
| [Geomean] | 1.21M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |