| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b9c77f8c00b09d3d17e603fa576e0148e501bd70 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T17:10:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T12:11:09.39253435Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.36/0 |
| upload-time | 2026-04-04T17:44:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±26% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.54GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07GB ±31% |
| [Geomean] | 5.00GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.79GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.04GB ±18% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.53M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±59% |
| [Geomean] | 77.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.47G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 913M ±88% |
| [Geomean] | 2.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.83M ± 2% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.1M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.8M ±54% |
| [Geomean] | 181M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.57G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.6M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.07G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±56% |
| [Geomean] | 708M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.54k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.67M ±83% |
| [Geomean] | 23.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.82G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 921M ±90% |
| [Geomean] | 2.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.3M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 122M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.73M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.9M ±74% |
| [Geomean] | 71.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 600M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.5M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.3M ±73% |
| [Geomean] | 164M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |