| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | cafe443251e5c0bd95849a0bd18c014530f3118c |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T22:05:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T15:12:42.379058736Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260404.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.44/0 |
| upload-time | 2026-04-04T20:54:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.90GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.61GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 48.0M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.11M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.55M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.8M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.65M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.05M ±31% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.79G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.55G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.79G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ±14% |
| [Geomean] | 2.15G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.1M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.65M ± 9% |
| [Geomean] | 3.47M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 102M ±121% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.03M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.34M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 166M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.97M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.27M ±10% |
| [Geomean] | 11.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 349M ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 136M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.84M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 365M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 124M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.90M ±10% |
| [Geomean] | 56.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.21M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.98M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.30M ±24% |
| [Geomean] | 3.60M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.50G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.18G ±13% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 840k ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 833k ±20% |
| [Geomean] | 1.07M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |