| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d6492e284b61c8be4bfce5ee0ca907f4df5deb72 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:13Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T23:26:29.337463297Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260405.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.12/0 |
| upload-time | 2026-04-05T04:59:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33GB ±27% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ±24% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.21GB ±11% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.6M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 227M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3M ±56% |
| [Geomean] | 89.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.20G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 854M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±86% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.83M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 2% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.4M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.5M ±49% |
| [Geomean] | 204M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.79G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.21G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.35G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±64% |
| [Geomean] | 849M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.22M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.37M ±78% |
| [Geomean] | 32.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 861M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±90% |
| [Geomean] | 3.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 112M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.6M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.57M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.3M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0M ±75% |
| [Geomean] | 92.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 916M ±208% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.8M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 876M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.5M ±81% |
| [Geomean] | 277M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |