| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9387929d09490ae30a8da75c64d9c64e2c16936d |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:05Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T00:32:21.444919991Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260405.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.13/0 |
| upload-time | 2026-04-05T05:51:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.4M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.46M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.88M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.6M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.50M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.84M ±61% |
| [Geomean] | 9.18M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.06G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.14G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±49% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.07M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.03M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.90M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.0M ±215% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.68M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 70.4M ±222% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.46M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.60M ± 8% |
| [Geomean] | 8.57M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 234M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.59M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.6M ±229% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.50M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.26M ±28% |
| [Geomean] | 22.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.33M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08M ±56% |
| [Geomean] | 3.10M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±51% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 700k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 567k ±41% |
| [Geomean] | 586k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |