| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 1673075d4bd324e69cb4e6e58760316e2c84e604 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T00:26:59.709659929Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260405.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.14/0 |
| upload-time | 2026-04-05T06:06:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.76GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66GB ±34% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.78GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.92GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.57GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 239M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.3M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 239M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7M ±22% |
| [Geomean] | 94.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.26G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.3G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 638M ±195% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.47G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±24% |
| [Geomean] | 4.48G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11M ±14% |
| [Geomean] | 39.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.7M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7M ±18% |
| [Geomean] | 216M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.97G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.21G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 161M ±19% |
| [Geomean] | 910M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 7.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.51M ±172% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1M ±24% |
| [Geomean] | 38.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 648M ±190% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±24% |
| [Geomean] | 3.71G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 88.1M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 84.7M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.09M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 43.3M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5M ±78% |
| [Geomean] | 102M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.9M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.52G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 137M ±23% |
| [Geomean] | 364M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |