| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9002bd9fa1a3b500ca570844ea563967268a3878 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T17:58:53Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T02:22:37.657209707Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260405.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.15/0 |
| upload-time | 2026-04-05T07:43:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.4M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.29M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.93M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.8M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.16M ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.45M ±36% |
| [Geomean] | 8.74M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 956M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.23G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.05G ±40% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.86M ± 8% |
| [Geomean] | 1.43M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.9M ±234% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.77M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 92.5M ±154% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.84M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.84M ± 2% |
| [Geomean] | 7.51M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.63M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.89M ±183% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.22M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.02M ±66% |
| [Geomean] | 18.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.42M ±44% |
| [Geomean] | 3.09M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 973M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.04G ±41% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 620k ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 656k ±53% |
| [Geomean] | 584k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |