| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | d6492e284b61c8be4bfce5ee0ca907f4df5deb72 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T02:25:37.489099847Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260405.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.16/0 |
| upload-time | 2026-04-05T08:07:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.13GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.33GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.43GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 51.3M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.86M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.91M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 63.0M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.52M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.89M ±10% |
| [Geomean] | 11.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.74G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.61G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 4% |
| [Geomean] | 1.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 134M ±139% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.27M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 282M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.66M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 350M ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 67.7M ±185% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.21M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 475M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 158M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.17M ± 8% |
| [Geomean] | 56.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.52M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ± 3% |
| [Geomean] | 3.16M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 847M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.21M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 770k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.56M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 775k ±16% |
| [Geomean] | 1.03M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |