| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d5b6d583c16f60e4a2f80f8b0fe78abab503f84c |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T19:08:38.612244811Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260405.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.2/0 |
| upload-time | 2026-04-05T00:27:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.42GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.44GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.5M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.52M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.29M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.0M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.50M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.47M ±42% |
| [Geomean] | 8.55M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.95G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.07G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.16G ±38% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.09M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.06M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 1.92M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.49M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.52M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.76M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.09M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.59M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.70M ± 5% |
| [Geomean] | 3.80M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 236M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.68M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 23.2M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.87M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.8M ±111% |
| [Geomean] | 30.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.03M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.77M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.66M ±45% |
| [Geomean] | 3.35M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.15G ±40% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 760k ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.41M ±351% |
| [Geomean] | 1.00M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |