| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8c61ad873acc7f620c04e584d5f250931804b4ea |
| experiment-commit-time | 2026-04-01T17:23:58Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T01:48:04.515558659Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260405.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.20/0 |
| upload-time | 2026-04-05T08:39:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.82GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.88GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 574M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±12% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.11G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.81G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.21G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±11% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 210M ±20% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 862M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 429M ±18% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.56G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.64G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.99G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.69G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.68G ±79% |
| [Geomean] | 3.79G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 688k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 6% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.57G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.8G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.0G ±74% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±24% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 913M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 673M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.30G ±107% |
| [Geomean] | 966M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 713k |