| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f93915339a717ad3732976c2a28cd8251e0dfdfd |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T20:06:33Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T23:58:51.111326992Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.11/0 |
| upload-time | 2026-04-29T05:32:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.25GB ±26% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00GB ±29% |
| [Geomean] | 5.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.25GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.91GB ±20% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 225M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.0M ±67% |
| [Geomean] | 88.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.11G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 915M ±91% |
| [Geomean] | 4.44G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 42.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.5M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7M ±58% |
| [Geomean] | 205M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.66G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.54G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 129M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.50G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.49G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±54% |
| [Geomean] | 870M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.54k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.65M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.95M ±90% |
| [Geomean] | 34.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 915M ±86% |
| [Geomean] | 3.62G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.8M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.8M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.22M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.7M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.3M ±75% |
| [Geomean] | 95.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.24G ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.8M ±70% |
| [Geomean] | 302M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |