| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a3f569adee4f30fd607e626f33afe6d7d806d70e |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T21:51:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T00:09:54.366684365Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.14/0 |
| upload-time | 2026-04-29T07:02:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.93GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 448M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 583M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 302M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±18% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.72G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.7G ±18% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±35% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 846M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 429M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 433M ±32% |
| [Geomean] | 732M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.57G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.82G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.83G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.43G ±99% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 680k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 5% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.4G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.6G ±71% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±38% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±15% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.52G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 963M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47G ±155% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 709k |